Kimyasal Peeling

Kimyasal PeelingDeriyi canlandırmak, gençleştirmek, görünüşünü iyileştirmek için bir veya birkaç kimyasal ajanın deriye uygulanması ile farklı derinliklerde kontrollü hasar oluşturarak sağlıklı bir derinin ortaya çıkmasını sağlayan uygulamadır. “Kimyasal peeling”te amaç, deri tabakalarında istenilen derinliğe kadar hasar oluşturmak ve rejenerasyon sırasında yara iyileşmesinin tetiklediği kolajen ve elastin üretimi artışından yararlanarak çeşitli lezyonların tedavisini sağlamaktır. Bu tedavide deriye, yüzeyel tabakaların ayrılmasına ve soyulmasına neden olan kimyasal bir asit uygulanır.

Kimyasal peeling ağrılı bir uygulama mıdır :
Yüzeysel ve orta derinlikte peeling uygulama sırasında ve sonrasında ciltte hafif bir yanma oluşabilir. Genellikle ağrı olmaz. Derin peeling ağrılı bir uygulamadır. Genellikle lokal anestezi altında uygulanır.
Kimyasal Peeling sonrasında ciltte istenmeyen bir görünüm olur mu :
Kimyasal peeling işleminin derinliğine bağlı olarak hafif kızarıklık veya güneş yanığı benzeri reaksiyon oluşur. Yüzeyel tipte 1-5 gün süren kızarıklık, hafif soyulmalar olur. Orta derinlikte peeling sonrası belirgin kızarıklık, ödem ve deride gerginlik yanı sıra kahverengi bir tabaka oluşumu olağandır; bu tabaka 7-10 günde soyulur.

Kimyasal peeling işlemi sonrasında nelere dikkat edilmelidir :
Oluşabilen kabuklar soyulmamalıdır.
Hekim tarafından önerilen nemlendirici ve güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.
Güneşten korunmaya dikkat edilmelidir.
Uygulama sonrasında makyaj yapılmamalı, bazı özel kremler dışında farklı bir ürün kullanılmamalıdır.

Kimyasal peeling kimlere uygulanmamalıdır :
Uygulama alanında aktif uçuk enfeksiyonu veya açık yarası olanlarda
Gebelik veya emzirme döneminde
6-Son 6-12 ay içinde izotretinoin tedavisi alanlarda (yüzeysel peeling için 3-6 ay, orta-derin peeling için 6-12 ay beklenmelidir)
Hipertrofik skar, keloid hikayesi olanlarda
Kimyasal peeling hangi mevsimde yaptırılmalıdır : Bu uygulama sıklıkla kış aylarında yapılmaktadır. İşlem sonrası güneşten korunmak gerektiği için genellikle havanın güneşli olmadığı dönemler tercih edilmektedir.

Copyright 2022 © 2022 DR Özgür Koldaş