Saç Ekimi Nedir?

Saç Ekimi Nedir?Saç ekimi, saç nakli ya da cerrahi saç restorasyonu şeklinde adlandırılan yöntem, donör alandaki sağlıklı saç köklerinin minimal mikro cerrahi yöntemlerle alınarak alıcı bölgeye nakil işlemidir.
Saç ekimi, deride yamalar, folikül grupları (FUT) veya bireysel saç köklerinin (FUE) kafa derisinin aktif saç folikülleri, genellikle nef, kel ya da inceltme bölgelerine taşınmasını içerir.
FUT ve FUE teknikleri, saç foliküllerinin daha doğal görünümlü bir yönde büyümelerine izin verecek şekilde dikilebildiği için daha doğal bir görünüm sağlar. Saç ekimi sadece kafa bölgesine değil, kaş, bıyık ve sakal bölgelerine de yapılabilir.
Saç ekimi esnasında genellikle birkaç yüz ila birkaç bin folikülün nakledilmesi gerekir, bu da bazen sayılara bağlı olarak birden fazla seans gerektirir. Ekilen saçlar birkaç hafta içinde dökülür, ancak foliküller gömülü kaldıkça birkaç ay içinde doğal olarak büyümeye başlarlar.
Ekilen saçlar haricinde, o bölgede bulunan saçların dökülmeye devam etmesi durumunda saç ekiminin tekrarlanması gerekebilir.
Donör alandan var olan yüksek yoğunluk belli oranda ve sağlıklı bir şekilde alınabilir. Elde edilen saç kökleri hastanın isteği ve doktorun önerileri ile belirlenen alıcı bölgeye saç nakli gerçekleştirilir.
Saç ekiminin amacı iyi ve estetik olarak doğal bir saç nakli elde etmek ve aynı zamanda donör alandan fark edilir olmadan alım yapılmasını sağlamak olmalıdır. Nakil edilecek saçlar daimi ancak sınırlı bir kaynağa sahip donör alanından toplanır.
Saç ekimi köklerin alınması ve alınan köklerin nakledilmesi olmak üzere 2 aşamada gerçekleşen bir işlemdir.

Copyright 2022 © 2022 DR Özgür Koldaş